Deep Blue

Galeri Nev, Zeren Göktan’ın 2017 yılından bu yana üzerinde çalıştığı, siyah beyaz fotoğraflardan oluşan “Derin Mavi” serisinin tüm eserlerini ilk kez bir arada sergiliyor. Seri, Göktan’ın kadının gücünü, mücadelesini, başkaldırısını ve her şeyden önce bedensel varoluşunu, terazi ağırlıklarıyla temsil ettiği yirmiden fazla fotoğraftan oluşuyor. Bazı fotoğraflar, bedenin gerçek ölçülerini aşacak ve vurgulayacak biçimde çok büyük basılırken, bazı kareler kadınları küçük boy baskıların içinde koruyor. Zeren Göktan’ın serisinde ayrıca, 1850’lerden kalma “Dagerreyotipi” çerçeveler içinde tek edisyon bastığı fotoğraflar da yer alıyor. Özgün Dagerreyotipi kutuların içinde sergilenen bu fotoğraflar hem fotoğraf tarihine atıfta bulunuyor, hem de bir zaman tünelinin içinde kadınların varlığına yeni bir perspektiften bakmamızı sağlıyor.

Uçsuz bucaksız bir renge referans veren “Derin Mavi” dizisindeki fotoğraflar, bu sonsuzluk içinde taşıdıkları ağırlıklarla dengelerini arayan ya da ağırlıklara rağmen dengelerini koruyan kadınlara odaklanarak, performatif eserlere dönüşmeleriyle dikkat çekiyor.

Galeri Nev, “Derin Mavi”yi, tarihteki ilk kaydı 1623’te görünen Zülfaris Sinagogu’nda sergiliyor. Karaköy’deki eski Sinagog, yıldızlı tavanı, neredeyse dört yüz yıllık katmanlı duvarları ve adetâ Dagerreyotipiyi anımsatan ahşap çerçeveleri ile fotoğrafların anlamlarını daha da derinleştiriyor. Performatif etkinin altını çizmek için Galeri Nev, eserleri bu mekânda yalnızca üç güne mahsus sergiliyor. Zülfaris Karaköy, 23 Mart Salı, 24 Mart Çarşamba ve 25 Mart Perşembe günleri, 11.00-18.00 saatleri arasında açık olacak.

Latest News